Hakkımızda

davet

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), Türkiye’deki tüm otomotiv yetkili satıcılarını temsil etme göreviyle 30 yıl önce kurulmuş sivil toplum örgütüdür.

Otomotiv perakendeciliğinin yetkili kurumları olan Yetkili Satıcılar, otomotiv ticaretinde değer zincirinin tüketici ile temas eden tek noktası olmak sıfatıyla, tüketici beklenti ve taleplerinin sektör tarafından anlaşılmasına, karşılanmasına ve ilerletilmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu bilinç ve sorumluluk ile otomotiv sektörünün geleceğine yönelik sağlıklı gelişmelerin temin edilmesi ve bu gelişmelerin bugünden tartışılmasına olanak sağlayan Otomotiv Kongreleri her yıl OYDER tarafından düzenlenmektedir.

Otomotiv Sektörünün Geleceği başlığı altında toplanan Kongrelerde her yıl yeni ve güncel konu başlıkları ulusal ve uluslararası konuşmacıların katkılarıyla tüm sektörü kucaklayacak şekilde hayata geçirilmektedir.

2010 yılında Türkiye’nin en büyük şirketi olan Koç Holding’in Onursal Başkanı Sayın Rahmi Koç kongremize konuşmacı olarak katılmış ve geniş bir katılımcı kitleye deneyimleri ve sektör hakkında görüşlerini aktarmıştır.

2011 yılında Otomotiv Sektörünün Geleceği “Bugünden 2023’e” temalı kongre düzenlenmiş ve Kongremize Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Ekonomi Bakanı ve Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olan TOBB’un Başkanı konuşmacı olmuşlar, ülkemizin 2023 vizyon ve hedeflerini anlatmışlardır.

2012 yılında düzenlenen “Markalaşmanın Gücü” kongresinde yerli marka yaratmak ve sektörün bu konudaki düşünceleri masaya yatırılmış, dünyada markalarının gücüyle tanınan Almanya Eski Şansölyesi Sn. Gerhard Schroeder konuşmacı olarak katılmıştır.

2013 yılında ise “Gelişim için Değişim” teması ile yeni dünyanın değişim ihtiyacı ve bu ihtiyacın otomotive etkileri tartışılmıştır. Bu tartışmalara katkıda bulunmak için Ekonomi Bakanımız ile Meksika Eski Devlet Başkanı Sn. Jose Felipe Calderon kongremize katılmış ve Meksika ile Türkiye arasındaki benzerliklere dikkat çekerek gelecek vizyonumuzu yine sektör temsilcileri ile birlikte değerlendirmiştir.

2015 kongremizde “Otomotiv Perakendeciliğinin Geleceği” başlığı tartışılmıştır. Bu başlık altında Yetkili Satıcıların bugünkü sorunları, sektörü etkileyen makro ekonomik faktörler ve gelecekte yaşanması muhtemel senaryolar ABD’de Otomotiv Perakendesinin en büyüklerinden olan Group1Auto’nun CEO’su Earl Hesterberg, La-Foscari Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Avrupa’daki en büyük organizasyonlardan birisi olan “Dealer Day”’i düzenleyen Doç. Dr. Leonardo Buzzavo ve İngiltere merkezli Otomotiv Araştırmaları gerçekleştiren ICDP şirketinin Genel Direktörü Steve Young’ın katılımları ile değerlendirilmiştir.

2016 kongremizde “Dijital Dünyaya Geçiş ve Başarı Odaklı İş Modelleri” başlığı tartışılmıştır. Kongremize T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet ŞİMŞEK ve Grupo Parvi (Brezilya) CEO’su Sayın Bruno SCHWAMBACH, IdeaFoster, Leaders University (İspanya)’dan Sayın Pau Garcia MİLA, Bertel O. Steen A.S. (Norveç) CIO’su Sayın Runar MYHRE, COX Otomotiv (A.B.D.) Uluslararası Yazılım Başkanı Sayın Patrick KATENKAMP ve Verona Üniversitesi (İtalya)’dan Sayın Doç. Dr. Leonardo BUZZAVO’nun katılımları ile değerlendirilmiştir.

2017’de gerçekleşen kongremizin konusu “Otomotiv Perakendeciliğinde Sadakatin Gücü”. Bu ana tema çerçevesinde sektörde uygulanan sadakat uyugulamaları tartışıldı. Kongrede Maliye Bakanı Naci Ağbal, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç, İstanbul Valisi Vasip Şahin’in yanısıra Venedik - Ca’Foscari Üniversitesi’nden Leonardo Buzzavo, J.D Power Başkan Yardımcısı Charles Mills ve Centro Consulting Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mike Smith konuşmacı olarak yer aldılar.

2018 Kongremizde “Yeni Dönem” Otomotiv Perakendeciliği konusunu tartışarak meslektaşlarımızla yeni ufukları paylaştık. Kongremize Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, Avrupa’dan Cox Automotive-Avrupa Genel Müdürü Sebastian Fuchs, ABD’den Driving Sales CEO Jared Hamilton, Futurist M.Gen CEO Ufuk Tarhan, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Renault-Mais CEO Berk Çağdaş ve Tofaş-Fiat CEO Cegiz Eroldu konuşmacı olarak yer aldılar.

Her yıl ortalama 1000 kişilik katılımla gerçekleşen sektörün tek ve en büyük kongresi olan OYDER Otomotiv Kongresi, 2020 yılında da her yıl yarattığı etki ve sonuç odaklı yaklaşım ile sektöre hizmet etmeye devam edecektir. 2020 OYDER Otomotiv Kongresi’nde sizleri de aramızda görmekten bir kez daha büyük memnuniyet ve onur duyacağımızı belirtmek isteriz.

oyder davet

hakkimizda img

OYDER-Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği, Türkiye’de Otomotiv Sektörünün tüketici ile temasını sağlayan tüm Otomotiv Yetkili Satıcılarını temsil eden tek sivil toplum kuruluşudur.

Ülke ekonomisinin bu öncü sektörünün dört halkasından biri olan OYDER-Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği, 984 noktada 47 markanın temsiliyetini gerçekleştirmektedir.

OYDER ’in temsil ettiği Otomotiv Yetkili Satıcıları yeni araç satışı, kullanılmış araç satışı, tüm servis ve yedek parça hizmetleri, araç boya koruma ve tuning hizmetleri ile her türlü sigorta satışlarını tek bir çatı altında gerçekleştirerek Müşteri Memnuniyetini de en üst seviyede sağlamaktadırlar.

Bir Türkiye Mozaiği olan bu temsiliyet, ülkemizin tüm illerinde ve büyük ilçelerinde plaza yapıları ile hizmet vermektedirler. Bu örgütlenme; 5 milyon m2’ye yayılmış,

15 milyar TL’lik yatırımlar gerçekleştirilmiş,

10 milyar TL özsermaye / kredibilite ile devam etmektedir.

80 bin çalışanın direk istihdam edildiği bu yapıda bileşenleri ile beraber 100 bin kişiye iş imkanı sağlanmaktadır.

30 yıldır faaliyetlerini aralıksız sürdüren OYDER, tüm otomotiv sektörü paydaşlarının gelişen dünyaya uyum sağlaması ve değişen mevzuatlara vâkıf olunması amacıyla toplantı, panel, konferans, kongre ve eğitimler organize etmektedir.

Otomotiv Yetkili Satıcılarının hükümet, devlet ve bürokrasi ile ilişkilerinde aracı rolü üstlenen ve bu sebeple sektörel ilişkilerini en üst düzeyde kuran OYDER, otomotiv sektöründeki her değişiklik ve yenilikte de Yetkili Satıcılar adına görüş/yorum bildirmektedir.

2005 yılında CECRA’ya (Avrupa Federasyonu Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği) gözlemci üye olan OYDER, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda çalışmalar yapmakta ve AB’de Türkiye Otomotiv yetkili Satıcılarını temsil etmeye devam etmektedir.

Gücünü temsil ettiği Yetkili Satıcıların çeşitliliğinden ve sektörel ağırlığından alan OYDER, her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği “Otomotiv Kongreleri” ile sektöre ışık tutmakta ve sektörün geleceğini planlamaya çalışmaktadır.

Ayrıca, düzenlediği bölge toplantıları ile, sektörel dergi yayınları ile, mesleki ve akademik kitaplar yazarak, eğitimler düzenleyerek meslektaşlarına faydalar sağlayan OYDER, sağlamış olduğu katma değer ile gerçek bir sosyal sorumluluk örneği yaratmaktadır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Oyder Otomotiv Kongresi


Varyap Pendik Plaza Esenyalı Mh. E5 Yanyol Cd. No:61 Ofis:204 Pendik / İstanbul / Türkiye

Kongre Sekretaryası - Capital Events


Kriantem Sok. No:96 2. Levent - Beşiktaş / İstanbul